آَشنایی با روغن حیوانی

روغن حیوانی

روغن حیوانی، دسته ای از روغن‌های خوراکی

روغن یکی از مواد غذایی بسیار موردنیاز در آشپزخانه هر ایرانی می‌باشد. فرهنگ غذایی ایران به نسبت سایر کشورها متفاوت است و استفاده از روغن‌ در پخت‌وپز بسیار رواج دارد. روغن‌های خوراکی برای پخت‌وپز از چربی‌های نباتی یا حیوانی گرفته می‌شوند و مصارف زیادی در امر آشپزی دارند. روغن به چربی گفته می‌شود که متشکل از تری گلیسیرید و مونوگلیسرید و مقداری هم دی گلیسیرید است. در این مقاله به معرفی روغن حیوانی می پردازیم.

انواع روغن

روغن‌ها بسته به اینکه از چه منبعی در تولید به دست می‌آیند به انواع روغن گیاهی و حیوانی تقسیم می‌شوند.

1-روغن‌های نباتی (گیاهی) در دمای اتاق مایع هستند و اغلب از گیاهانی مانند دانه‌ یا مغز میوه به دست می‌آیند. مانند روغن آفتابگردان، روغن آوا کادو، روغن‌زیتون و روغن کنجد و…

2-در کنار روغن‌های گیاهی روغن‌های حیوانی هستند که از بافت و پیه حیوانات به دست می‌آیند و در هر منطقه از ایران به نام‌های مختلفی مانند «روغن زرد» و «روغن دنبه» یا «پیه» خوانده می‌شوند.

آنچه در این مقاله به‌صورت مفصل ما به آن خواهیم پرداخت روغن‌های حیوانی هستند.

روغن حیوانی چیست؟

روغن حیوانی یکی از بهترین و سالم‌ترین انواع روغن خوراکی و نوعی روغن مخصوص آشپزی سالم محسوب می‌شود . این روغن از شیر گاو، گاومیش، بز، گوسفند و در خارج از ایران از شیر بوفالو به دست می‌آید، اما به‌طورمعمول در اکثر نقاط دنیا از شیر گاو، گوسفند یا آمیخته شیر گاو و گوسفند تولید می‌شود. این روغن بهنام‌های روغن زرد هم شناخته می‌شود.

روغن زرد شبیه کره حیوانی می‌باشد که دارای خواص و فواید فراوانی برای سلامتی بدن است . روغن زرد کاملاً از چربی به‌دست‌آمده است. این روغن در کرمانشاه، ایلام، لرستان، کردستان، آذربایجان غربی و شرقی، گیلان و مازندران از شیر گاو و گوسفند تولید و وارد چرخه مصرف می‌گردد.

طعم این روغن ممکن است موردعلاقه خیلی از افراد نباشد منتهی نوع طعم و مزه آن بستگی زیادی به نحوه خوراک و چرای دام خواهد داشت.

در ایران از میان‌روغن‌های حیوانی روغن کرمانشاهی بسیار زبان زد است این امر به دلیل چرای گله‌های گوسفند منطقۀ کرمانشاه در مراتع پر علف و مرتفع است که روغن این منطقه از بو و مزه خاص و ارزش غذایی برخوردار است. خرید روغن حیوانی

خواص روغن زرد

1-روغن زرد سرشار از ویتامین‌های محلول در چربی A و E و غنی از K2 و CLA (Conjugated linoleic acid) می‌باشد.

2-اسید آراشیدونیک موجود در روغن‌های حیوانی سبب افزایش HDL و کاهش LDL در بدن می‌گردد.

3-کاهش التهاب و بیماری‌های قلبی

4- این نوع روغن می‌تواند به‌عنوان منبع انرژی در بدن تبدیل شود و مستقیماً توسط کبد جذب  گردد.

5-کمک به کاهش و کنترل وزن بدن: وجود اسیدهای چرب در این روغن چربی سوزی بدن را بالا می‌برد.

6- این نوع روغن عاری از شیر یا دوغ است بنابراین کسانی که بیماری عدم تحمل لاکتوز دارند و نمی‌توانند کره مصرف کنند، می‌توانند با خیال راحت و بدون نگرانی بابت بروز مشکلات گوارشی از روغن زرد استفاده نمایند.

7- ملين کننده پوست، پاک‌کننده چهره و فضولات مغز و سينه است.

8- رفع کننده خشکی بینی و حلق و جهت سرفه‌های خشک و يرقان و طحال و سنگ‌ کلیه عطاری آنلاین

9– تنقیه و پاک‌سازی روده‌ها

طرز تهیه روغن زرد

روغن زرد یکی از فراورده‌های حیوانی می‌باشد، که از شیر گاو یا گوسفند تولید می‌شود به‌این‌ترتیب که بعد از تهیه کره از ماستی که از شیر تازه گرفته‌شده است, این کره را روی حرارت می‌جوشانند تا آب و دوغ موجود در کره به‌کلی تبخیر شود که ثمره کار روغنی خوش عطر و به رنگ زرد است مهم‌ترین نکته در تهیه روغن زرد استفاده از کره محلی مرغوب و تازه می‌باشد. فروشگاه رومیانی

admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *